Obezite Cerrahisi >

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi)Ameliyatı
Olan Hastalara Öneriler

Obezite cerrahisi, morbid obezitenin tedavisinde ve obeziteye eşlik eden yandaş birçok sağlık probleminin ortadan kaldırılmasında son derece etkili bir yöntemdir. Başarılı & Kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için yaşam şeklinin ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi şarttır.

Obezite cerrahisi sonrasında temelde iki hedefimiz bulunmaktadır;

 1. Sağlıklı kilo kaybı elde etmek
 2. Kaybedilen kiloları tekrar almamak

Sağlıklı kilo kaybı, “aç kalınarak” değil, vücudunuz için gerekli temel besinleri, vitamin ve mineralleri vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda almak ve düzenli egzersiz yapmakla mümkündür. Fazla yağlardan kurtulmaya çalışırken, kasları korumak son derece önemlidir. Kas gücünde azalma, halsizlik gibi günlük aktivitelerinizi kısıtlayabilecek sorunlarla karşılaşmamak için aşağıda özetlenen kurallara özenle uymanız gerekmektedir.

 • Hastaneden çıktıktan sonra, karnınızda bulunan dört adet küçük yara için pansuman yaptırmanız gerekli değildir
 • Dikişlerin etrafında, kızarıklık, şişlik gibi problemler varsa bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız önerilir.
 • Karnınızdaki küçük kesiler çoğunlukla emilebilen dikiş ipliği ile dikilmektedir, bu durumda dikiş aldırmanız gerekmemektedir.
 • Banyo yapabilmeniz için dikişlerinizin erimesini veya alınmasını beklemenize gerek yoktur. Ameliyattan iki gün sonra istisna durumlar dışında banyo yapabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası dönemi hareketsiz, yatarak geçirmeniz uygun değildir. Sağlıklı kilo verebilmenin vazgeçilmez şartlarından birinin düzenli spor yapmak olduğu unutulmamalıdır. Ameliyattan hemen sonra, yürüyüş gibi hafif egzersizlere başlamanız, egzersize ayırdığınız süreyi ve temponuzu zamanla arttırmanız tavsiye edilir. Yüzmeye, salon sporlarına ameliyattan 15 gün sonra, bir spor eğitmeni gözetiminde başlanması önerilir. Günlük yapılan işler, ev işleri spor olarak kabul edilmemelidir.
 • Ameliyattan sonraki 2 haftalık sürede sadece sıvı gıdalar tüketmeniz, sonraki dönemde ise iyi çiğnemek kaydıyla katı gıdalara geçmeniz önerilir. Bu iki haftalık dönemde, su, çorba, süt, ayran, şekersiz çay gibi sıvılar tüketmeniz uygundur. Çorbaların içerisinde şehriye, mercimek tanelerinin bulunması bunları tüketmenize engel değildir.
 • Sağlıklı kilo verebilmenin en önemli şartlarından biri, ameliyat öncesindeki beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve yeni beslenme düzenine geçilmesidir.
 • Yapılan ameliyat sonucunda midenizin hacmi küçülmektedir. Dolayısıyla vücudunuz için gerekli gıdaları koyabileceğiniz alan kısıtlıdır. Bu kısıtlı alanı etkili kullanmanız son derece önemlidir. Bunu sağlamak için;
  a: Öğün sayısının 5'e çıkarılması
  b: Öğünler sırasında midenin boş kalmasını sağlayabilmek amacıyla, öğünler sırasında sadece katı gıdaların tüketilmesi, katılarla sıvıların karıştırılmaması, eşzamanlı alınmaması, hatta öğünlerden 15'er dakika önce ve sonra sıvı alınmaması,
  c: Yudumlarınızın arasında en az 3'er dakika, iyi çiğnenmiş lokmalarınızın arasında ise en az 5'er dakika olması önerilir.
 • Ana beslenme öğeniz proteinler olmalı, yağlar ve karbonhidratlar beslenme listenizde olabildiğince az yer almalıdır. Ana protein kaynağı olarak yağsız kırmızı et tüketmeniz önerilir. Bunun dışında, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri beslenme listenizin esasını oluşturmalıdır. Unlu mamuller, pasta, börek, makarna, çikolata, şekerli içecekler, patates cipsi vs vs gibi yüksek kalorili gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası başarıyı arttırmak ve sağlıklı kilo verebilmek için periyodik kontroller son derece önemlidir. Hastanemize kontrole gelemeyecek hastalarımızın bulundukları şehirlerde bariatrik cerrahi ile uğraşılan bir merkeze kontrole gitmeleri önerilir.
 • Ameliyat sonrası beslenme önerileri ile ilgili olarak mutlaka, obezite cerrahisi sonrası hasta takibinde deneyimli bir diyetisyene aralıklı olarak kontrole gitmek son derece önemlidir. Kliniğimizde ameliyat olan hastalar, ameliyat sonrası takiplerini diyet polikliniğimize gelerek yaptırabilirler. Hastanemize kontrole gelemeyecek hastaların, bulundukları şehirlerde bahsedilen nitelikte bir diyetisyene aralıklı olarak kontrole gitmeleri önerilir.
 • a: Clexane 0.4 (Kan sulandırıcı): Hastaneden çıktıktan sonraki 9 gün boyunca, günde 1 defa ciltaltına enjeksiyon yapılır.
  b: Pantpas tb (Mide ilacı): Ameliyattan sonraki 1 ay boyunca sabahları aç karınla günde 1 tablet alınması önerilir. Bir aylık sürenin sonunda her gün almak gerekli değildir, ancak ihtiyaç halinde kullanılır (mide yanması gibi şikâyetlerin olması durumunda bir tablet alınabilir).
  c: Multivitamin tb: Günde 1 adet, tableti yutamayanlar bölerek kullanabilirler. Gece, uykudan önce alınması önerilir.
  d: Ferplex 40 mg solüsyon (Demir ilacı): Günde 1 defa tok karınla alınması önerilir. 2 ay kullanıldıktan sonra yapılacak tetkiklerde, demir ihtiyacı yoksa kesilebilir.
  e: Dodex amp (B12 vitamini): Kalçadan ayda 1 defa enjeksiyon yapılır. Yapılan tetkiklerde eksikliği yoksa yapılmasına gerek kalmaz. Kabızlık şikâyeti ameliyattan sonra karşılaşılabilecek şikâyetlerdendir. Ameliyat sonrası erken dönemdeki kabızlık için Bekunis draje günde 1 defa, gece yatmadan önce az miktarda su ile birlikte alınabilir.
 • Takip muayene ve kan tetkiklerine göre ilaçlarda değişiklikler yapılabilir. Kalsiyum, B vitamini, Folik asit, Çinko gibi vitamin ve mineraller eklenebilir.
 • Ameliyattan sonraki dönemde kilo verme süreci 1,5 yıla kadar uzayabilmekle beraber genelde birinci yılın sonunda azalarak durur. En hızlı kilo verme dönemi ameliyattan sonraki erken dönemdir. Kilo verme hızı zamanla birlikte azalır. İlk 6 ay son derece kıymetlidir. Diyet ve egzersiz kurallarına uyularak iyi değerlendirilmelidir. Verilen kilo ile birlikte eklemler üzerine binen yük azalacak, hareket kabiliyeti ve motivasyonunuz artacaktır. Bahsedilen beslenme ve egzersiz kuralları ömür boyu geçerlidir. Bu kurallara uyulmaması durumunda tekrar kilo alma riski son derece yüksektir.
 • Hastaneden çıktıktan sonra ortaya çıkabilecek, karın ağrısı, yüksek ateş, inatçı bulantı-kusma, nefes darlığı, halsizlik gibi durumlarda hastanemize yakın mesafede bulunanların 24 saat açık olan acil ünitemize başvurmaları, başka şehirlerde bulunanların da en yakınlarındaki donanımlı bir hastaneye beklemeden başvurmaları önerilir.
Sağlıklı günler dileriz.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn