Obezite Cerrahisi >

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi)

Sleeve gastrektomi, halk arasında “tüp mide” veya “mide küçültme” ameliyatı olarak adlandırılan, günümüzde ülkemizde ve dünyada en yaygın uygulanan bariatrik cerrahi yöntemdir.

Diyet ve egzersiz ile kalıcı kilo verme başarısı elde edememiş, vücut kitle indeksi 40 kg/m2 ve üzerinde olan veya vücut kitle indeksi 35 ile 40 kg/m2 arasında olup, obezite ile ilişkili yandaş hastalığı olan bireylerde kullanılan, etkili bir obezite cerrahisi yöntemidir.

Bu ameliyatla mide hacmi küçültülmekte ve iştah hormonu olarak da adlandırılan Ghrelin’in üretildiği mide bölümleri büyük ölçüde çıkarılmaktadır. İştah azalması ile birlikte, küçülmüş mide hacmi nedeniyle erken tokluk hissi oluşmakta, bu şekilde alınan gıda miktarı azalmaktadır.
Bu ameliyat öncesinde ayrıntılı bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmede; genel cerrahi, endokrinoloji, psikiyatri, diyetisyen, anesteziyoloji gerekli hallerde göğüs hastalıkları ve kardiyoloji hekimleri tarafından hasta değerlendirilir. Kan tetkikleri, EKG, akciğer filmi, karın ultrasonografisi, mide endoskopisi yapılır. Tüm bu tetkikler ve konsültasyonlardan sonra ameliyat hazırlıkları tamamlanmış olur. Ameliyattan önceki gece kan sulandırıcı ilaç enjeksiyonu yapılır ve hastanın ameliyat sabahı aç karınla hastaneye gelmesi istenir.

Karın duvarında çapları 0.5 ile 1.5 cm arasında değişen dört adet delikten yerleştirilen kamera ve el aletleri ile laparoskopik yani kapalı olarak yapılır. Bu ameliyatta, mideye yerleştirilen kalibrasyon tüpü ile kalacak ve çıkarılacak mide kısmı belirlenir. Stapler olarak adlandırılan cihazlar yardımı ile belirlenen hat boyunca mide zımbalanarak kapatılır ve kesilir. Karın duvarındaki 1.5 cm çaplı delikten mide karın dışına çıkarılır. Yapılan bu işlem sonrasında hastada kalan mide hacmi 100-150 ml kadardır. Zımba hattının sağlamlığını kontrol etmek amacıyla mideye metilen mavisi olarak bilinen sıvı verilerek mide şişirilir, kaçak kontrolü yapılır. Karın duvarındaki delikler dikildikten sonra ameliyat sonlandırılır. Ameliyat süresi 45 dk ile 1.5 saat arasında değişmektedir.

Ameliyat sonrasında hasta yoğun bakım gerektirecek özel durumlar dışında servise alınır. Birkaç saat içerisinde yatağından çıkarak oda içerisinde yürümesi sağlanır. Bulantısı olmayan hastalarda aynı gün sıvı gıdaya başlanır.

Genellikle ameliyat sonrası ikinci veya üçüncü gün, hastalar uymaları gereken kurallar konusunda, cerrah ve diyetisyen tarafından ayrıntılı olarak bilgilendirildikten sonra hastaneden taburcu edilirler.

Ameliyat sonrası hastaların olabildiğince kısa sürede günlük yaşantılarına dönmeleri istenir.
Ameliyatın başarısı, hastanın beslenme kurallarına uyumu ve düzenli egzersiz yapması ile doğrudan ilişkilidir.

Kurallara uyulması halinde, kilo verdirme başarısı son derece yüksektir. Kilo verme hızı ameliyat sonrası erken dönemde daha fazladır. Bu süreç 1.5 yıla kadar uzayabilmektedir.
Kurallara uyulmaması halinde, kilo verme başarısı düşebilir verilen kilolar geri alınabilir.​

Mide botoksu mu yoksa mide küçültme mi? Hangi durumlarda bu operasyonlar gereklidir?​

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn