Diabet Cerrahisi >

Transit Bipartisyon

Günümüzde yaygın olarak uygulanmaya başlanan  tekniktir. Transit Bipartisyon ameliyatı ile Tip 2 Diyabet (Şeker hastalığı) olan hastaların yanı sıra obez bireylerde de bu ameliyat tekniği uygulanabilir.

Cerrahi süresinin kısa olması, emilim bozucu işlem olmaması ve duodenumun (on iki parmak barsağı) devre dışı bırakılmaması nedeni ile özellikle osteoporozu ve demir eksikliği olan bireylerde dahi tercih edilmektedir.

Bu ameliyat ile sleeve gastrektomi (mide küçültme) işlemine ek olarak, barsağın son kısmından itibaren 80-120 cm Treitz (ince barsağın başlangıcı) doğru sayılır ve bu nokta işaretlenir. İşaretli alandan itibaren 150 cm daha sayılarak, ince barsaktan itibaren 230-270cm’den ince barsak kesilir. Kesilen ince barsak alt ucu mide bağlanır. İnce barsak üst ucu ise daha önceden işaretlenmiş olan, 80-120 cm bağlanır. Böylece yediğimiz gıdaların 1/3’ ü doğal  yol olan duodenumdan (on iki parmak barsağı) geçer. 2/3’ü ise mideye yapılan yeni bağlantıdan geçer.

Bu ameliyat ile obezite, Tip 2 Diyabet (Şeker Hastalığı), yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve metabolik yandaş hastalıklar da kontrol altına alınır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn