Obezite Cerrahisi >

Revizyon Cerrahisi

Obezite ameliyatları günümüzde yaygın olarak yapılmakta olup, ameliyatların teknik yetersizliği, uygulanan yöntemin başarısızlığı, hasta uyumsuzluğu veya bunlardan birkaçının bir arada bulunmasına bağlı olarak tekrar kilo alımı ve işleme bağlı komplikasyonlar görülebilmektedir. Önceden tüp mide, gastrik bypass, mide bandı, mide katlama (plikasyon) gibi obezite cerrahisi geçirmiş hastaların bir kısmında yetersiz kilo kaybedilmesi, aradan geçen zaman içinde tekrar kilo alınmasından dolayı yeni bir bariatrik cerrahi yöntem gerekebilmektedir. İşleme bağlı uzun dönem komplikasyonlar arasında mide darlığı en sık görülenlerden biridir. Ayrıca, bazı ameliyatlar sonrası görülebilen gastroözofageal reflü hastalığı, hastanın yaşam konforunu bozan ciddi bir sorundur.

Revizyon cerrahisi olarak adlandırılan bu yöntemler yapılan önceki ameliyat veya ameliyatlara ve hastaya göre değişkenlik göstermektedir.
Önceki bariatrik yönteme ve tekrar kilo almanın altında yatan olası sebeplere göre, revizyon ameliyatı olarak, tekrar tüp mide yapılması (re-sleeve) veya gastrik bypass tercih edilir.
Revizyon ameliyatlarında ameliyata bağlı risk ilk ameliyata göre daha fazla olup deneyimli bir ekip tarafından yapılması önerilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn