fbpx

Mide balonu mu mide botoksu mu?

Mide botoksu ; mideye endoskopik olarak Botilinum Toksin (botoks) enjeksiyonu işlemidir. Vücut kitle indeksi ameliyat olmayı gerektirecek kadar yüksek olmayan veya cerrahi dışı bir yöntem ile kilo vermek isteyen hastalarda alternatif bir yöntemdir. Bu yöntemde enjekte edilen botoks mide kaslarının kasılmasını yavaşlatır, mide boşalma süresi gecikir. Böylelikle hastalarda uzun süren doygunluk olur ve kilo verilmesi sağlanır.

 Hastaya, hafif uyku hali oluşturacak ilaç verildikten sonra endoskopi ile mide incelenir. Botoks yapılmasına engel bir mide hastalığı saptanmaması halinde botoks enjeksiyonu işlemi yapılır. Mide balonu uygulaması gibi bu yöntemin de endoskopik olarak yapılması, yaklaşık 15 dakikalık kısa bir sürede uygulanması, genel anestezi gerektirmemesi gibi avantajları vardır.

Mide küçültme; tüp mide ameliyatı olarakta bilinmektedir. Ülkemizde ve dünyada en yaygın uygulanan bariatrik cerrahi yöntemdir.

Diyet ve egzersiz ile kalıcı kilo verme başarısı elde edememiş, vücut kitle indeksi 40 kg/m2 ve üzerinde olan veya vücut kitle indeksi 35 ile 40 kg/m2 arasında olup, obezite ile ilişkili yandaş hastalığı olan bireylerde kullanılan, etkili bir obezite cerrahisi yöntemidir.

Bu ameliyatla mide hacmi küçültülmekte ve iştah hormonu olarak da adlandırılan Ghrelin’in üretildiği mide bölümleri büyük ölçüde çıkarılmaktadır. İştah azalması ile birlikte, küçülmüş mide hacmi nedeniyle erken tokluk hissi oluşmakta, bu şekilde alınan gıda miktarı azalmaktadır.
 Bu ameliyat öncesinde ayrıntılı bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmede; genel cerrahi, endokrinoloji, psikiyatri, diyetisyen, anesteziyoloji gerekli hallerde göğüs hastalıkları ve kardiyoloji hekimleri tarafından hasta değerlendirilir. Kan tetkikleri, EKG, akciğer filmi, karın ultrasonografisi, mide endoskopisi yapılır. Tüm bu tetkikler ve konsültasyonlardan sonra ameliyat hazırlıkları tamamlanmış olur. Ameliyattan önceki gece kan sulandırıcı ilaç enjeksiyonu yapılır ve hastanın ameliyat sabahı aç karınla hastaneye gelmesi istenir.

Karın duvarında çapları 0.5 ile 1.5 cm arasında değişen dört adet delikten yerleştirilen kamera ve el aletleri ile laparoskopik yani kapalı olarak yapılır. Bu ameliyatta, mideye yerleştirilen kalibrasyon tüpü ile kalacak ve çıkarılacak mide kısmı belirlenir. Stapler olarak adlandırılan cihazlar yardımı ile belirlenen hat boyunca mide zımbalanarak kapatılır ve kesilir. Karın duvarındaki 1.5 cm çaplı delikten mide karın dışına çıkarılır. Yapılan bu işlem sonrasında hastada kalan mide hacmi 100-150 ml kadardır. Zımba hattının sağlamlığını kontrol etmek amacıyla mideye metilen mavisi olarak bilinen sıvı verilerek mide şişirilir, kaçak kontrolü yapılır. Karın duvarındaki delikler dikildikten sonra ameliyat sonlandırılır. Ameliyat süresi 45 dk ile 1.5 saat arasında değişmektedir.

Ameliyat sonrasında hasta yoğun bakım gerektirecek özel durumlar dışında servise alınır. Birkaç saat içerisinde yatağından çıkarak oda içerisinde yürümesi sağlanır. Bulantısı olmayan hastalarda aynı gün sıvı gıdaya başlanır.

Mide Botoksu Nedir?

Tüp mide ameliyatı nedir?

Bu konu ile ilgili sorunuz var mı?

İlgili konular