Endoskopik Yöntemler >

Mide Balonu

Vücut kitle indeksi ameliyat olmayı gerektirecek kadar yüksek olmayan veya cerrahi dışı bir yöntem ile kilo vermek isteyen hastalarda alternatif bir yöntemdir. Endoskopi ünitesinde, genel anesteziye gerek kalmadan uygulanır.

Hastaya, hafif uyku hali oluşturacak ilaç verildikten sonra endoskopi ile mide incelenir. Balon yerleştirilmesine engel bir mide hastalığı saptanmaması halinde balonu yerleştirme işlemi yapılır. Mideye yerleştirilen balon içerisine 400-700 ml arasında metilen mavisi ile boyalı sıvı doldurularak balon şişirilir.

İşlemin tamamı yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Hasta işlem sonrası 30 dakika kadar dinlenme odasında gözlendikten sonra evine gönderilir. Balon, midede hacim kapladığından dolayı hastalarda daha çabuk doygunluk hissi oluşmasını sağlar. İlk birkaç gün balonun şişkinliğine bağlı olarak bulantı, kusma ve kramp tarzı ağrılar olabilir. Genellikle zamanla mevcut şikayetler kaybolur.

Diğer bariatrik yöntemlerde olduğu gibi, bu yöntemin de başarısı hasta uyumu ile doğrudan ilişkilidir. Yaşam tarzı değişikliği, beslenme ve egzersiz kurallarına uyum son derece önemlidir. İşlemin başarısı için düzenli diyetisyen takibi vazgeçilmezdir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn