fbpx

Hangi durumlarda obezite ameliyatı gereklidir?

Diyet ve egzersiz ile kalıcı kilo verme başarısı elde edememiş, vücut kitle indeksi 40 kg/m² ve üzerinde olan veya vücut kitle indeksi 35 ile 40 kg/m2 arasında olan kişiler obezite cerrahisi adayıdır.

Obezite Cerrahisi Çeşitlerinde Tüp Mide mi Gastrik Bypass mı?

Morbid obezitesi olan veya yandaş hastalıklarla beraber vücut kitle indeksi 35 in üzerinde olan kişiler hem tüp mide hem de gastrik bypass ameliyatını olabilirler ancak her hasta tüp mide yada gastrik bypas ameliyatı için uygun olmayabilir. Ek hastalığı olmayan morbid obez kişilerde en sık tüp mide ameliyatı tercih edilirken tip 2 diyabeti olup insülin kullanan hastalarda gastrik bypass ameliyatı tercih edilmektedir.

Tüp Midenin avantajları nelerdir?

Mide hacmi küçülür ancak mide fonksiyonları normal olarak devam eder. Mideden açlık hormonu (Ghrelin) salgılanan bölge çıkartılır. Bu sayede çabuk doygunluğa ulaşılır. Bu hormonun azalması kilo kaybının korunmasında çok önemlidir. Pilor denilen midenin çıkış bölümü korunmaktadır. Gastrik bypass ameliyatlarında aşırı yoğun gıdaların alımıyla görülebilen kusma, çarpıntı, bayılma ataklarının görüldüğü dumping sendromu gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkmaz. Mide ülseri oluşumu nadirdir. Gastrik byypasta görülebilen ince barsak tıkanmaları görülmez.

Anemi (kansızlık), vitamin ve mineral eksiklikleri, kemik erimesi ve beslenme bozuklukları tüp mide ameliyatlarında çok daha az görülür. Gastrik bypass ameliyatlarında olan ishaller görülmez.

Ameliyat süresi kısa olduğundan genel anestezi komplikasyon ihtimali düşüktür. Ameliyat sonrası hareket kabiliyeti çok kısa sürede yerine gelmiş olur. Hastane yatış süresi kısadır. Akciğer, kalp rahatsızlığı yaşayan hastalarda daha güvenlidir.

Gastrik bypass ameliyatlarında mide-oniki parmak barsağı yolu cerrahi olarak bozulduğundan herhangi bir şikayet varlığında endoskopi işlemi yapılamamaktadır. Tüp mide ameliyatlarında anatomik devamlılık bozulmadığından dolayı ileride oluşabilecek tümörlerin endoskopik olarak erken tanı şansı elinden alınmamış olur. Safra kesesi taşlarının ana safra kanalına düşme durumunda da taşın endoskopik olarak çıkarılma ihtimali vardır.

Süper morbid (BMI>50 kg/m2 olan super obez) hastalarda ilk basamak tedavi seçeneğidir. Hastalar sleeve gastrektomi ile ciddi zayıflama gösterdikleri zaman belirli bir zaman sonra tamamlayıcı ameliyat olabilirler. Eğer yeteri kilo verimi sağlanırsa ek ameliyata gerek kalmayabilir.
Ülseratif kolit, crohn hastalığı gibi iltihabi barsak hastalığı olan hastalarda oluşabilecek komplikasyonlar açısından bypass ameliyatlarından çok daha güvenlidir.

Tüp Mide ameliyatları sonrasında vücut sarkması ve estetik

Obezite ameliyatlarından sonra gelişebilen ve istenmeyen durumlardan biri de cilt sarkmalarıdır. Cilt sarkmaları ani kilo verimi, egzersiz eksikliği, yetersiz proteinsiz beslenme ile ilişkilidir. Vücut kitle indeksi ne kadar fazlaysa cilt sarkma ihtimalide o kadar artmaktadır. Cilt sarkmaları vücudun heryerinde olabilmekle beraber en sık karın, meme, kollar ve bacaklarda olabilmektedir. Yeterli proteinli beslenme, uygun egzersizle beraber sarkmalar azaltılabilir. Bu durumlarda uygun muayene sonrasında cerrahi olarak düzeltilebilmektedir.

Bu konu ile ilgili sorunuz var mı?

İlgili konular