Obezite Cerrahisi >

Gastrik Bypass

Gastrik bypassGastrik Bypass, obezitenin cerrahi tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntem, hem hacim kısıtlaması hem de gıda emilimini azaltması sayesinde kilo verilmesini sağlar. Gastrik Bypass ameliyatında yaklaşık 20-30 ml mide hacmi kalacak şekilde mide hazırlanır ve küçülen mideye ince barsağın belirlenmiş alanı ağızlaştırılır. Bu şekilde hastalar daha az yemek yemekte ve ince barsağın bir kısmının bypass edilmesinden dolayı gıdaların emilimini azaltarak etkili bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Bu ameliyatın en önemli özelliğinden biri de tip 2 diyabeti olan obez hastalarda kilo kaybıyla birlikte diyabetin düzelmesini sağlamasıdır. Bu yüzden yandaş hastalığı olan hastaların cerrahi tedavisinde kullanılan çok etkili bir yöntemdir.

Diyet ve egzersiz ile kalıcı kilo verme başarısı elde edememiş, vücut kitle indeksi 40 kg/m² ve üzerinde olan veya vücut kitle indeksi 35 ile 40 kg/m² arasında olup, obezite ile ilişkili yandaş hastalığı olan bireylerde kullanılan, etkili bir obezite cerrahisi yöntemidir.

Bu ameliyat öncesinde ayrıntılı bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmede; genel cerrahi, endokrinoloji, psikiyatri, diyetisyen, anesteziyoloji gerekli hallerde göğüs hastalıkları ve kardiyoloji hekimleri tarafından hasta değerlendirilir. Kan tetkikleri, EKG, akciğer filmi, karın ultrasonografisi, mide endoskopisi yapılır. Tüm bu tetkikler ve konsültasyonlardan sonra ameliyat hazırlıkları tamamlanmış olur. Ameliyattan önceki gece kan sulandırıcı ilaç enjeksiyonu yapılır ve hastanın ameliyat sabahı aç karınla hastaneye gelmesi istenir.

Gastrik bypass ameliyatı nasıl yapılır?
Karın duvarında çapları 0.5 ile 1.5 cm arasında değişen dört-beş adet delikten yerleştirilen kamera ve el aletleri ile laparoskopik yani kapalı olarak yapılır. Bu ameliyatta, 20-30 ml hacimli mide başlangıç kısmı, midenin geri kalanından stapler yardımı ile ayırılır. Hastanın vücut ağırlığına göre değişmekle birlikte yaklaşık 2 metre uzunluğundaki ince barsak kısmı bypass edilerek mideye ağızlaştırılır. Alınan gıdaların safra ve pankreas sıvısı ile bir araya gelmeleri geciktiği için, sindirim ve emilim azaltılmış olur.

Mideye yerleştirilen kalibrasyon tüpü ile kalacak ve çıkarılacak mide kısmı belirlenir. Stapler olarak adlandırılan cihazlar yardımı ile belirlenen hat boyunca mide zımbalanarak kapatılır ve kesilir. Karın duvarındaki 1.5 cm çaplı delikten mide karın dışına çıkarılır. Zımba hattı ve mide ile barsağın birleşme bölgesinin kontrolü için mideye metilen mavisi olarak bilinen sıvı verilerek mide şişirilir, kaçak kontrolü yapılır. Karın duvarındaki delikler dikildikten sonra ameliyat sonlandırılır. Ameliyat süresi 1.5 ile 2 saat arasında değişmektedir.

Ameliyat sonrasında, yoğun bakım gerektirecek özel durumlar dışında servise alınır. Birkaç saat içerisinde yatağından çıkarak oda içerisinde yürümesi sağlanır. Bulantısı olmayan hastalarda aynı gün sıvı gıdaya başlanır.

Genellikle ameliyat sonrası ikinci veya üçüncü gün, hastalar uymaları gereken kurallar konusunda, cerrah ve diyetisyen tarafından ayrıntılı olarak bilgilendirildikten sonra hastaneden taburcu edilirler.

Ameliyat sonrası hastaların olabildiğince kısa sürede günlük yaşantılarına dönmeleri istenir.
Ameliyatın başarısı, hastanın beslenme kurallarına uyumu ve düzenli egzersiz yapması ile doğrudan ilişkilidir.

Kurallara uyulması halinde, kilo verdirme başarısı son derece yüksektir. Kilo verme hızı ameliyat sonrası erken dönemde daha fazladır. Bu süreç 1.5 yıla kadar uzayabilmektedir.
Kurallara uyulmaması halinde, kilo verme başarısı düşebilir verilen kilolar geri alınabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn